Projekt tarasów na budynku hotelowym
Przedmiotowy teren opracowania znajduje się w silnie zurbanizowanej części Katowic, przy al. Korfantego 10 , w niedalekiej odległości od ronda Ziętka i Spodka w dzielnicy Śródmieście. Obszar znajduje się w ścisłym centrum miasta.
Zadanie przewidywało wykonanie projektów dwóch tarasów oraz zieleni wewnątrz budynku. Pierwszy z nich znajduje się na drugim piętrze budynku i zlokalizowany jest przy studiu jogi. Bezpośrednie sąsiedztwo sali do jogi determinuje lokalizację drewnianego tarasu, który może być wykorzystywany zarówno do ćwiczeń, jak i taras rekreacyjny. Dodatkowo zaproponowano „dywan trawnikowy”, który może służyć jako interesująca alternatywa do ćwiczeń na boso lub jako trawnik rekreacyjny. Taras o łącznej powierzchni 345 m2, realizowany w technologii zielonego dachu retencyjnego, z czego 295 m2 projektuje się jako powierzchnię biologicznie czynną a pozostałe 50 m2 jako drewniany podest.
Drugi z tarasów mieści się na ostatnim, 13 piętrze budynku. Taras o łącznej powierzchni 355 m2 ma stanowić element wyróżniający inwestycję, jego powierzchnia została podzielona na dwa obszary:
• część restauracyjną / barową (163 m2);
• część rekreacyjną / ogrodową (192 m2).
Główną ideą było zdywersyfikowanie funkcji i charakteru obu obszarów. Część restauracyjna jest łatwo dostępna, bez barier komunikacyjnych, z szybkim dostępem do wyjść ewakuacyjnych, służąca głównie celom gastronomicznym. Część ogrodowa stanowi alternatywę dla brakujących terenów zieleni na poziomie gruntu. Zadaniem tego obszaru jest zainteresowanie użytkownika przestrzeni, oraz zaproszenie go do spaceru w celu zwiedzenia interesujących punktów przy ścieżce, np. wygodnych siedzisk, paleniska, interesującej sztuki.

Inwestycja stara się o uzyskanie certyfikatu ekologicznego BREEAM International New Construction, w związku z czym projektowane rozwiązania uwzględniają warunki ustalone w raporcie ekologicznym. Są to między innymi: realizacja nasadzeń drzew wysokich oraz dobór gatunków rodzimych, lokalizacja ściany pokrytej pnączami, zastosowanie podpowierzchniowego systemu nawadniania, lokalizacja przestrzeni przeznaczonej pod urban farming, nasadzenia gatunków atrakcyjnych dla owadów wraz z umieszczeniem domków dla owadów.

Współpraca projektowa z Pracownią Architektury Krajobrazu KUNSZT Aleksandra Sikora.

LOKALIZACJA: Katowice | DATA PROJEKTU: 2018
Taras na 13 piętrze
Taras na 2 piętrze- widoczne elementy "urban farming"
Taras na 2 piętrze- trawnik przy tarasie sali do jogi
Taras na 13 piętrze- widok na palenisko
KONTAKT
Działamy na terenie całego kraju i lubimy wyzwania. Zapraszamy do kontaktu.
TELEFON
0 608 693 283
E-MAIL
pracownia@porost.com
Dane rejestrowe firmy: POROST MR Sp. z o. o. | ul. Polna 9C | 96-314 Baranów | NIP 5291818385 | KRS 0000695571
Adres do korespondencji: ul. Pełczyńskiego 20/24 | 01-471 Warszawa

Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy
Bez nazwy-1