Ogrody minimalistyczne niektórym kojarzą się z nudnymi i sterylnymi przestrzeniami. Duży trawnik uzupełniony kilkoma zimozielonymi roślinami i nieproporcjonalnie drogą małą architekturą ogrodową traktowany jest jako „niezrozumiała sztuka” dla najbogatszych. Ja jednak uważam, że rozwiązania minimalistyczne są eleganckie i ponadczasowe, wierne słowom LESS IS MORE, czyli mniej znaczy więcej. I co ważne wcale nie muszą być kosmicznie drogie, bo to kolejny zarzut pod jakim stawia się ogrody minimalistyczne- przerost ceny nad liczbą zastosowanych rozwiązań (nie mylić z przerostem formy nad treścią :-)). Umiejętność dawkowania materiałów i detali jest znacznie trudniejsza niż tworzenie eklektycznego, pełnego wzorów i kolorów ogródka i zaraz postaram się to uargumentować.

 

Obecnie minimalizm stał się wszechstronną filozofią życia, będącą odpowiedzią na masową i bezmyślną konsumpcję. Po krótce- przejawia się w sposobie myślenia i chęci poskromienia wewnętrznego chaosu, który przekuwa się na inne sfery życiowe. Od porządków w szafie i wyrzuceniu niepotrzebnych ubrań, poprzez odkurzenie się z masy nikomu niepotrzebnych figurek i dawno przeczytanych książek, po całkowite uproszczenie wyposażenia domu oraz ogrodu. Każdy przedmiot powinien mieć swoje przeznaczenie i funkcję i to samo tyczy się kompleksowego zagospodarowania domu i ogrodu.

 

Ogród minimalistyczny wpisuje się w bryłę budynku. Dzięki statycznym prostym liniom nie stara się nad nim dominować. Stanowi dla niego tło i często przenika się z jego wnętrzem. Mylnie kojarzony jest z rozwiązaniami nowoczesnymi hi-tech, a więc i z drogimi. A przecież chodzi o zwykłe uproszczenie formy, gdzie każde rozwiązanie służy jakiemuś celu. Obsadzenie fragmentu działki prostą roślinnością i wykonanie betonowego murka, stanowiącego tło dla kompozycji, nie musi generować ogromnych kosztów i nakładu pracy.

 

Od czego trzeba zacząć projektując ogród minimalistyczny?

 

- Przede wszystkim od uproszczenia i uporządkowania formy i funkcji. Zastanówmy się czy obecny podział funkcjonalno-przestrzenny ogrodu spełnia nasze oczekiwania. Czy szpecąca drewutnia przy domu nie sprawdziłaby się lepiej w dalszej części ogrodu, a część wypoczynkowa nie powinna znaleźć się w pobliżu salonu czy jadalni? Czy wycięcie krzewów nie otworzy nam ciekawego widoku z tarasu, a obsadzenie szpaleru z cisów lub świerków nie zasłoni tego co szpetne? Chodzi tu głównie o świadome uproszczenie formy, które sprawi że w tej danej przestrzeni nie uświadczymy elementów dysharmonijnych, które źle wpływają na nasze samopoczucie.

- Ponieważ minimalizm opiera się na ograniczaniu i dawkowaniu, szczególnie w przypadku stosowanych kolorów, w drugiej kolejności powinniśmy zastanowić się nad doborem architektury. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania stonowane, które nie dominują nad tym co już mamy. Prosty drewniany płot i donice w tym samym kolorze ciekawie uzupełnią np. białą ścianę garażu.

- W przypadku zieleni warto sobie uświadomić, że jest tylko kolejnym materiałem, tworzywem do zagospodarowania ogrodu. Należy na nie patrzeć poprzez pryzmat koloru i faktury, i na przykład zestawić krzewy o dużych liściach z bylinami o liściach podłużnych i umieścić kompozycję na tle ciemnego cisa. Ciekawym pojęciem, które warto poznać projektując ogród minimalistyczny, jest tzw. roślina architektoniczna. Jest to taka odmiana drzew, krzewów lub bylin, która w szczególny sposób wyróżnia się na tle innych roślin, mogąca być również soliterem (eksponowany okaz o walorach dekoracyjnych). Umieszczenie jednej takiej rośliny w prostym minimalistycznym ogrodzie ożywi go i wprowadzi jeden dominujący element, skupiający na sobie wzrok.

- Stosowane są naturalne materiały takie jak kamień i drewno. Ogród minimalistyczny stanowi poszanowanie dla natury, pomimo tego że kojarzy się z nowoczesnymi i często sztucznymi rozwiązaniami. Ale czy sztuczne drewno kompozytowe, będące niekiedy o wiele droższe od naturalnego drewna, kojarzy nam się z minimalizmem i odpowiedzią na bezmyślną konsumpcję? Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zakup naturalnej ponadczasowej deski z dobrego drewna, która starczy nam na lata i będzie się ciekawie starzeć? Czy zainwestowanie w trwałe i dobre jakościowo meble ogrodowe, których forma nie ulegnie dezaktualizacji nie jest o niebo lepsze niż zakup tandetnych mebli z supermarketu? Bo minimalizm, jako uproszczenie całego stanu rzeczy, zakłada również nie uleganiu trendom i modom, co własnie przejawia się stosowaniu naturalnych tworzyw.

 

Pomimo tego, że ogrody w stylu minimalistycznym wyglądają niekiedy na banalne w formie i w treści, to paradoksalnie wymagają wieloletniego doświadczenia projektowego i wykonawczego. Zagalopować się i przedobrzyć z zagospodarowaniem terenu jest bardzo łatwo, trudniej powiedzieć w odpowiednim momencie stop i odszukać najtrafniejsze dla danej przestrzeni rozwiązania.

image sources

KONTAKT
Działamy na terenie całego kraju i lubimy wyzwania. Zapraszamy do kontaktu.
TELEFON
0 608 693 283
E-MAIL
pracownia@porost.com
Dane rejestrowe firmy: POROST MR Sp. z o. o. | ul. Polna 9C | 96-314 Baranów | NIP 5291818385 | KRS 0000695571
Adres do korespondencji: ul. Pełczyńskiego 20/24 | 01-471 Warszawa

Trwa wysyłanie


Wysłane, dziękujemy
Bez nazwy-1